Banchef/Head Greenkeeper till Bokskogens golfklubb

En av Sveriges mest natursköna golfanläggningar

Flygbild hål 18 GB.jpg

Vi söker dig som vill bli vår nya Banchef och ta stafettpinnen för att vidareutveckla en golfbana som är toppklass i Sverige.

 

Banchefen rapporterar till-, och har ett nära samarbete med klubbchefen. Han/hon leder och har det fulla chefsansvaret inklusive arbetsmiljöansvar för all personal på bana och klubbhusområde. Antalet anställda banarbetare varierar efter säsong och är som mest 15 under sommarhalvåret.  Banchefen ansvarar för banans budget, liksom banutvecklingsplan, och samarbetar i dessa frågor med såväl klubbchef som styrelse. Han/hon kommer även att vara adjungerad i klubbens styrelse för frågor som relaterar till banans skötsel, maskininvesteringar mm.

Vår nya Banchef har drivet och ambitionen att leda och utveckla teamet i riktning mot klubbens vision att erbjuda Sveriges bästa parkbana. Du har utvecklad arbetskapacitet, hög arbetsmoral och förmågan att skapa teamkänsla och arbetsglädje. Ditt ledarskap karaktäriseras av tydlighet och ett coachande förhållningssätt.

Vi söker dig med flera års erfarenhet av motsvarande roll (Banchef/Head Greekeeper). Vi ser gärna att du är HGU utbildad, alternativt har du relevant högskole-/universitetsutbildning i kombination med yrkeserfarenhet och ledarerfarenhet från liknande roll. Grundläggande ekonomikunskap är ett krav. Utbildning inom ledarskap är en fördel. Vi förutsätter att giltiga certifikat inom sprutning, motorsåg och liknande finns på plats, liksom att du obehindrat uttrycker dig på engelska. Vi ser det som självklart att du spelar golf!

Du blir en del av ett positivt team som har en av Sveriges vackraste arbetsplatser. Vårt banteam är unga, utbildade och entusiastiska, här brinner vi för golf och för den bana vi presenterar för medlemmar, företagspartners och gäster. Bokskogen erbjuder ett positivt arbetsklimat där Banchefen har en naturlig och central del i det utvecklingsarbete som ständigt pågår. Rollen innebär många kontaktytor internt och externt. Vi söker en öppen och kommunikativ Banchef som vill ta en aktiv del i vårt team och leda med arbetsglädje och tydlighet.

För ytterligare frågor är du välkommen att kontakta vår klubbchef Thomas Ahlberg 040-40 69 20 eller 070- 576 02 15. Varmt välkommen att ladda upp din ansökan inklusive CV senast den 1 augusti.

Välkommen i teamet!

Vi samarbetar i denna rekrytering med Anne Barbosa People Impact

Bokskogens golfklubb www.bokskogen.com

är en av Sveriges mest natursköna golfanläggningar som erbjuder spel på två av regionens bästa golfbanor. Vi är stolta och glada över att till medlemmar och besökare kunna erbjuda vidunderligt naturskön miljö som ramverk till de 48 000 golfrundor som spelar här årligen! Bokskogen har även golfsveriges största företagsnätverk med många aktiviteter på klubben och på banan. Verksamheten består av två delar, ett aktiebolag som sköter driften av golfanläggningen, samt själva klubben som bedriver medlemsservice och idrottsliga aktiviteter. Den totala omsättningen uppgår till 18 Miljoner SEK och antalet medlemmar är 2050 inklusive 160 juniorer. Klubben sysselsätter 10 helårsanställda och 12 säsongsanställda. På senare år har Bokskogen flyttat fram positionerna och gjort omfattande investeringar med bl. a. ny fairwaybevattning, ny golfstudio och nya grönytemaskiner.

Nyfiken på våra banor? se banguider här https www.caddee.se/klubb/bokskogens...

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor